Skvěle vstoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc do semifinálové série play-off letošního ročníku extraligy. V úvodním duelu na domácí palubovce porazily tým Ostravy, s nímž se v semifinále střetávají již potřetí za sebou, hladce 3:0 a v sérii hrané na tři vítězství se ujaly vedení 1:0. Foto: VK UP Olomouc

Začátek zápasu orámovaly dvě série servisů domácí kapitánky Dudové, po nichž univerzita vedla nejprve 5:1 a poté zvyšovala z 10:8 na 14:8. Za stavu 20:14 se zdálo být rozhodnuto, jenže hosté kontrovali podáním střídající Žolnerčíkové a rázem to bylo zase jen o bod (20:19). V samotné koncovce Hanačky nejprve pohrdly hned čtyřmi setboly v řadě (24:20, 24:24), ten pátý už však proměnily a radovaly se z nakonec těžce vybojované výhry 26:24.

Druhé dějství přineslo zpočátku vyrovnaný průběh, vysokoškolačky pak odskočily při servisu Michalíkové (10:6), ale Ostrava se znovu dotáhla (13:12). Vše rozčísla další šňůra podání tentokrát z ruky Košické, po níž to bylo 18:12 pro Olomouc a protivník už nenašel odpověď – 25:18.

Ve třetí sadě již vládl na hřišti jediný tým. Náskok Olomoučanek narůstal nejprve zvolna, definitivní ránu hostujícím nadějím zasadila až servírující Strušková, při jejíž sérii domácí volejbalistky odskočily z 11:6 na 17:6. Ostrava nakonec uhrála jen deset výměn a v prvním semifinálovém měření sil se nedočkala ani jednoho vítězného setu.

Hostující kouč Zdeněk Pommer litoval v pozápasovém hodnocení zejména koncovky úvodní sady. „V jejím průběhu jsme byli neustále pod tlakem, pak jsme to postupně otáčeli, ale nedotáhli jsme to do konce. Celkově jsme dnes byli málo agresivní v útoku a horší na příjmu. Soupeř hrál doma dobře, my už teď však myslíme na středeční druhý zápas,“ hledí dopředu vládce ostravské lavičky.

„První set poznamenala naše ztráta koncentrace v jeho druhé půli, kdy jsme začali dělat nevynucené chyby a neuhrávali lehké balony. Od druhé sady jsme si zase postupně začali věřit a třetí byla zcela v naší režii. První výhra je důležitá a těší nás, ale teď na ni musíme navázat venku. Bude to hodně těžké, ale uděláme pro to maximum,“ slibuje olomoucký trenér Jiří Teplý. Druhé semifinálové utkání odehrají vysokoškolačky v sobotu 7. dubna od 17 hodin v Ostravě. Olomoucký klub pořádá na tento zápas autobusový výjezd pro fanoušky. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím e-mailu vkup@email.cz nebo telefonicky na čísle 777 175 721. Dopravu hradí klub, fanoušek si na místě platí vstupenku. Odjezd autobusu je v 15 hodin od haly na Lazcích.