V prvním semifinálovém utkání Final Four Českého poháru se proti sobě v brněnské hale na Vodově postavila Ostrava a Prostějov. Foto: Anry Lukáč

Svěřenkyně Miroslava Čady nastoupily na palubovku netradičně v sukních a premiéra v těchto nových dresech se jim vydařila. Prostějov porazil Ostravu bez ztráty setu a stal se prvním finalistou Českého poháru. Prostějovské hráčky si v úvodní sadě vytvořily na začátku tříbodový náskok (5:8), který Ostrava po celý set marně doháněla. Za 28 minut tak po výhře 22:25 Prostějov vedl 0:1 na sety.
Druhé dějství mělo průběh úplně jiný, byl to totiž naopak tým Zdeňka Pommera, který držel mírné vedení až do stavu 10:7. Pak ale Prostějov skóre vyrovnal a do druhého technického time outu i obrátil na svou stranu (14:16). Ostrava už recept na otočení nenašla a sadu prohrála 21:25.
Ve třetím setu pak Prostějov svým soupeřkám nedal žádnou šanci, a tak Ostrava zaznamenala v této sadě pouhých 13 bodů. Prostějov si tak dokráčel do finále Českého poháru bez ztráty setu.

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „V prvních dvou setech jsme zcela jistě předvedli daleko lepší výkon než v tom třetím. Bohužel jsme dnes udělali chyby v nepravou chvíli, které tento soupeř trestá. Měli jsme nějaký taktický záměr na servisu, což bylo celkem v pořádku, ale pak jsme chvílemi dělali opravdu triviální chyby v obraně a následně se zbytečně dostali pod tlak.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Já jsem velice spokojený s dnešním výsledkem, výkon už tak optimální nebyl, ale výhra 3:0 se počítá a já věřím, že i naše hra zítra bude lepší. Od této chvíle už se plně soustředíme na finále.“

TJ Ostrava – Volejbal Prostějov 0:3 (22:25, 21:25, 13:25)
Ostrava: Makauskaite, Zemanová, Diatková, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libero Chevalierová. Střídaly: Žolnercíková, Čuboňová, Šípová, Sedlácková
Prostějov: Weiss, Emonts, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová. Střídaly: Nová, Kozmik

Ve druhém semifinále Final Four Českého poháru změřilo v sobotu v podvečer své síly na domácí palubovce KP Brno s Olomoucí. Ta přijela do jihomoravské metropole s jediným cílem: obhájit loňský titul v této soutěži a ponechat si pohár i nadále u sebe. První krok k obhajobě Olomouc zvládla – Královu Poli nepřenechala v utkání ani jeden set a jednoznačně postoupila do nedělního finále Českého poháru. V něm se střetne stejně jako v loňském roce s Prostějovem.

Olomouc vlétla do zápasu bleskovým vedením 8:5 a svůj náskok postupně jenom navyšovala. V koncovce už tak Brno prohrávalo o 8 bodů (21:13) a Olomouc si bez problémů dokráčela až k vítězství 25:14.
I ve druhém setu si olomoucké volejbalistky vytvořily na začátku náskok 8:4, který Brno sice dotáhlo na 10:9, ale to byla z jeho strany konečná. Olomouc pak odskočila znovu o čtyři body (14:10) a Brnu už nedala šanci na zvrat (25:19).
Trápení Králova Pole pokračovalo i v sadě číslo tři (11:4), ve které svěřenkyně Marka Rojka Olomouci vzdorovaly po celou dobu marně (25:15). O druhém finalistovi tak bylo v hale na Vodově rozhodnuto už za 74 minut.

Jiří Teplý
(trenér VK UP Olomouc): „Děkuji celému našemu družstvu, takhle nezahrálo dlouho: téměř bez chyb a s velkým nasazením. Dnes se opravdu bylo na co dívat a já jsem velmi spokojený. Do finále jsme moc chtěli a jsem rád, že jsme to potvrdili. Prostějov je velmi silný a zítra to vůbec nebude jednoduché. Samozřejmě bychom velmi rádi zopakovali loňské vítězství.“

VK UP Olomouc – KP Brno 3:0 (25:14, 25:19, 25:15)
Domácí: Strušková, Kubínová, Dedíková, Sajdová, Napolitano, Michalíková, libero Sain. Střídaly:
Hosté: Suchá, Vyklická, Kopáčová, Pene, Boulová, Zburová, libero Chlumská. Střídaly: Vaňková, Šloufová, Pištěláková, Janečková

Autor: Barbora Mertová