Zapoměli jste heslo?

*

Češky bojovaly! Drama o postup do elitní fáze ME rozhodl až 5. set

kossy evropa
Volejbalovou bitvu o postup mezi nejlepší osmičku evropského šampionátu v Baku jsme zahájili skvěle a do prvního technického oddechového času jsme šli za vedení 8:6.

Český tým pokračoval v koncentrovaném výkonu, výborně přihrával i útočil a s pětibodovým náskokem prošel až do samotné koncovky prvního setu. Za vedení 20:16 vstoupila do zápasu na servis Kateřina Valková. Češky ukončily úvodní sadu vítězně 25:17. Nejvíce bodujícími hráčkami 1. setu byly na české straně Míša Mlejnková a Helena Havelková.

Bělorusky začaly ve 2. setu lépe přihrávat, což se projevilo na jejich útoku středem sítě. Až bodový blok Heleny Havelkové poslal Češky do vedení v tomto setu za stavu 7:6. A právě blok zdobil český tým i nadále. Češky hrály velmi trpělivě, stav 12:12 potvrdil vyrovnanou partii, jenž rozlouskla bodovým úderem Aneta Havlíčková. Do druhého technického času jsme vstoupili za vedení 16:15. Před koncovkou, za stavu 20:18 pro ČR,  přišla na servis Kateřina Kohoutová. V závěru výborně útočila Aneta Havlíčková, jenž posunula skóre v náš prospěch na 22:21. Třiadvacátý bod připsala české straně Míša Mlejnková a set zakončila zkušeně Helena Havelková

Ve třetím setu jsme opět vstupovali do prvního technického odd. času za vedení (8:7). Vyrovnané stavy 11:11, 12:12, 13:13 přinesly dramatickou bitvu o každý bod. Poprvé v zápase se štěstěna ve vypjaté  koncovce přiklonila na stranu Bělorusek, které zakončily třetí dějství těsnou výhrou 27:25.

Úvod čtvrté sady se pro Češky vyvíjel nepříznivě, tým byl v obtížné situaci a trenér Pommer marně hledal, čím by Bělorusky, které už vedly 13:7, zastavil! Poté přišla trpělivá hra českého týmu, který dokázal vedení Běloruska stáhnout a vyrovnal na 15:15.  A v těžké chvíli pomáhaly Češkám hlavně bloky (17:17). Také dva přímé body ze servisu Anety Havlíčkové byly známkou bojovnosti této vynikající univerzálky, která týmu v těžkých chvílích pomáhala. V závěru čtvrté sady měly Češky dvoubodový náskok. Ale přišel závěr plný zvratů, ze kterého vzešly vítězně Bělorusky.

A tak o postupu do elitní TOP osmičky evropského šampionátu v Baku rozhodovala až pátá sada, kam lépe vstoupily Bělorusky (7:5). Tým kouče Zdeňka Pommra se přiblížil jednobodovým rozdílem. Dvě a půl hodiny už trvala velká volejbalová bitva o postup do čtvrtfinále. Trenér Pommer už využil pěti střídání a k dispozici měl jen to poslední. A bylo vyrovnáno 10:10! Poslední oddechový čas Zdeňka Pommera přišel za stavu 13:11 pro soupeřky. V závěru zazářila svým bezchybným útokem Andrea Kossányiová, pak přišel přímý bod z podání a bylo vyrovnáno na 14:14. Koncovku na 15:15 dorovnala Helena Havelková. Byly to nervy, které utnul vynikající útok Běloruské smečařky Markrevich, která se tak postarala o postup Běloruského týmu do čtvrtfinále tohoto mistrovství Evropy 2017 v Baku.

Osmifinále mistrovství Evropy:

26. 9. 2017    Bělorusko - Česká republika  3:2 (18:25, 23:25, 27:25, 25:22, 17:15)

Sestava ČR: Iva Nachmilnerová, Aneta Kocmanová-Havlíčková, Michaela Mlejnková, Pavla Vincourová, Helena Havelková, Veronika Strušková. Libero: Veronika Dostálová. Střídaly: Kateřina Valková, Kateřina Kohoutová, Bára Purchartová, Marie Toufarová.
Hlavní trenér: Zdeněk Pommer ml.
Asistent: Jan Svoboda, Jan Mlčuch

Autor: Blanka Popelková