Už jako jisté vítězky dlouhodobé části extraligy nastoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc k utkání 4. kola nadstavby na palubovce pražského Olympu. Svému zatím jedinému přemožiteli z letošního ročníku nejvyšší domácí soutěže vrátily vysokoškolačky předchozí porážku ze své haly, na výhru 3:0 se však vcelku nadřely. Foto: Stanislav Heloňa VK UP Olomouc

Univerzita přijela do Prahy pouze v deseti lidech bez Dedíkové a Dudové, navíc už během prvního setu musela střídat zraněná Košická. Úvodní sada byla vyrovnaná do stavu 10:11, potom hosté donutili domácí k několika chybám a získali mírný náskok (13:17). Ten postupně narůstal (17:22) a koncovka už byla pro Olomouc jasnou záležitostí – 19:25.

Ve druhém dějství vedl Olymp rychle 5:2, ale záhy o svůj náskok přišel. Hrálo se velmi vyrovnaně s minimálními bodovými výkyvy na obou stranách. V závěru nejprve přitlačili domácí (19:20, 22:20), Hanačky se opět přitáhly zpět (22:22), nicméně první setbol měly za stavu 24:23 Pražanky. Nepodařilo se jim však tuto výhodu využít, stejně tak za chvíli druhou, naopak univerzita svůj třetí setbol zužitkovala a po výsledku 27:29 vedla už 2:0.

Podobně vyhlížel i třetí set. Olymp držel s favoritem krok, opět měl jako první setbol (24:23), jenže vysokoškolský celek znovu otočil a díky výhře 26:24 slavil úspěšnou třísetovou odvetu za předchozí nezdar se stejným protivníkem.
„Byl to pěkný zápas, který se pro nás ze začátku vyvíjel dobře. Mrzí nás zranění Dariny Košické, potřebujeme se teď dát dohromady po těžkých zápasech. Nechali jsme některé hráčky odpočívat a léčit zranění. Jeli jsme sem s tím, že to nebude jednoduchý zápas, a to se také prokázalo. První set byl z naší strany jednoduchý, druhý a třetí byl vždy do poloviny podobný, ale pak jsme zvolnili a Olymp se dostal nad nás. Potěšující je, že jsme koncovky dokázali uhrát,“ hodnotil pohledný duel olomoucký trenér Jiří Teplý.

Souhlasím s Jurou, že to byl atraktivní zápas. Po dvou porážkách jsme do něj šli s tím, že soupeři nedáme nic zadarmo a že se budeme rvát, což se částečně podařilo. Po prohrané koncovce druhého setu jsme i třetí ztratili nejtěsnějším rozdílem. V důležitých okamžicích jsme byli méně důrazní na útoku nebo jsme vytvořili chybu dříve než soupeř,“ hledal důvody porážky kouč Olympu Stanislav Mitáč.

V sobotu 2. března se olomoucké volejbalistky představí po třízápasové šňůře na soupeřových palubovkách domácímu publiku. V univerzitní sportovní hale přivítají od 17 hodin Duklu Liberec.

PVK Olymp Praha – VK UP Olomouc 0:3 (-19, -27, -24)
Olymp: Šimáňová, Šmídová, Staňková, Purchartová, Kalhousová, Komárková, libera Stavinohová, Pešková. Střídaly: Fomenková, Černá, Vojíková, Valková.
Olomouc: Kubínová, Košická, Trnková, Napolitano-Šenková, Kossanyiová, Sokolová, libero Kovářová. Střídala: Michalíková.

Autor: Adam Fritscher