Po dlouhých dvou desetiletích si volejbalistky VK UP Olomouc mohou opět zahrát hlavní fázi prestižní Ligy mistryň. V jejím závěrečném třetím předkole vysokoškolačky bojují o postup proti silnému ukrajinskému velkoklubu Chimik Južnyj.

Doma sice ovládly první set a statečně bojovaly i o další, nakonec však favoritovi podlehly těsně 2:3. Odveta se uskuteční na palubovce soupeřek v úterý 29. října od 18 hodin a úspěšnější tým se může těšit na základní část nablýskané soutěže. Domácímu týmu patřily úvodní výměny zápasu (3:0, 4:2), ale hosté brzy vyrovnali hru i skóre (4:4, 6:8). Hanačky si v prostřední části setu vypracovaly nadějný náskok, znovu však o něj přišly (19:19). Rozhodující moment úvodního dějství tak přišel až v samotné koncovce, kdy univerzita při servisu Hodanové otočila nepříznivý stav 21:22 a čtyřmi body v řadě rozhodla o své výhře 25:22.

Jenže ve druhé části zápasu se olomoucká hra zhroutila. Ukrajinky postupně navyšovaly svůj náskok (0:3, 5:10, 6:14) a nakonec dovolily domácím uhrát pouhých dvanáct výměn. Zato třetí set nabídl opět vzrušující bitvu plnou zvratů na obou stranách. Oba protivníci se postupně střídali ve vedení maximálně o dva míče. V závěru nejprve zavelela k ofenzivě univerzita (19:16), ještě dvakrát dokázali hosté zareagovat (21:19, 21:21, 23:21, 23:23), ale závěrečné dva body patřily Olomouci – 25:23.

Čtvrtá sada ovšem opět byla z pohledu domácího celku nepříliš vydařená. Vysokoškolačky v ní usilovaly o kontakt od samotného počátku (0:3, 8:13), a přestože se několikrát dotáhly na nadějný rozdíl, za stavu 12:20 to na jejich velký návrat nevypadalo. Ještě jednou univerzita zabojovala (15:20), nakonec se přes pětibodovou ztrátu dostat nedokázala.

Stejně špatně vyhlížel pro volejbalistky Univerzity Palackého úvod pátého setu (0:3, 4:7). Nezměrná bojovnost podpořená skvěle fandící zaplněnou halou dotáhla Olomoučanky několikrát zpět (7:7, 7:11, 10:11) a za stavu 13:13 jim dokonce nabídla bojovat o mečbol, na víc to ale nestačilo. Ukrajinský Južnyj bude mít po výhře 15:13 a 3:2 do odvety přece jen lepší pozici.  „Byl to z naší strany dobře odehraný a odbojovaný zápas, v němž jsem mohl být spokojený s výkonem kromě servisu. Odveta bude nesmírně těžká, soupeř je mimořádně kvalitní, ale nic nevzdáváme a budeme bojovat,“ vyhlašuje trenér UP Petr Zapletal.
Ještě před odvetou Ligy mistryň sehrají Olomoučanky v sobotu 26. října v tradičním čase od 17 hodin domácí zápas 8. kola extraligy proti Královu Poli.

VK UP Olomouc – Chimik Južnyj 2:3 (22, -12, 23, -20, -13)
Olomouc: Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Bezhandolská, Dudová, libera Stavinohová, Kulová. Střídaly: Handleyová, Burbeljuková, Strušková, Kazačenková, Ambrožová.
Južnyj: Stěpanovská, Bojková, Majevská, Skrypaková, Kozlovová, Frolovová, libero: Němcevová. Střídala: Mikytjuková.

Autor: Adam Fritscher