V prvním zápase čtvrtfinále evropské ligy mistrů vyhrál tým Dinamo Moskva na domácí palubovce nad favorizovaným tureckým celkem Vakifbank Istanbul. Po napínavém utkání nakonec zvítězil tým Heleny Havelkové 3:2 na sety. Foto: CEV

Po suverénním konci základní části narazily díky losu hráčky týmu ruské metropole na favorizovaný tým z Istanbulu. Vítězky minulého ročníku, patřily mezi obávané soupeře, jak po vítězném zápase potvrdila sama překvapená Havelková: „Pořád tomu nemůžu uvěřit. Turkyním jsme nedali nic zadarmo a myslím, že jsme je tím trošku zaskočily. Bojovaly jsme a já jsem strašně ráda za to, jak to dopadlo.“

Úspěchem byla obrana! Po prvním prohraném setu otočily hráčky ruského celku vývoj zápasu ve svůj prospěch, na který Vakifbank ještě stihl zareagovat a při čtvrtém setu srovnal. Závěrečný pátý set dokázal domácí tým otočit ze skóre 3:8 ve svůj prospěch a připsal si překvapivé vítězství. „Řekla bych, že největší podíl na našem dnešním úspěchu má precizní obrana a následný útok. Hodně jsme si hlídali jejich nejlepší hráčky, hlavně Číňanku a olympijskou vítězku Zhu. Následně se z toho stala hra nervů, ve které jsme je dokázaly porazit.“ vypočítává aspekty, které stojí podle jejího názoru za vítězstvím, Helena Havelková.

Turecký tým bude mít šanci na reparát v domácím prostředí 20. března, kdy je naplánováno odvetné utkání v Istanbulu, a které odpoví na otázku kdo letos postoupí do semifinálových bojů evropské volejbalové ligy mistrů.

Dinamo Moskva – Vakifbank Istambul  3:2 (20:25, 25:23, 25:23, 21:25, 15:13)

Česká smečařka opustila naši extraligu v roce 2007 a odešla za svým volejbalovým snem do Itálie do týmu Sassuolo IT a následně do klubu Yamamay Busto Arsizio, kde získala své první tituly v prestižní italské Sérii A1. Z Itálie se v roce 2012 přemístila do ruské Superligy, konkrétně do týmu Dinamo Krasnodar. Po dalších angažmá v Itálii, Turecku, Polsku a Číně se letos se v barvách Dinama Moskva pokouší získat titul v Lize mistryň, který je zároveň posledním, který jí ve sbírce chybí. Mezi největší úspěchy kapitánky české reprezentace patří druhé místo v Lize mistrů, dva tituly v Poháru CEV a Superpoháru, výhra Challenge Cupu, nebo 8 titulů volejbalistky roku v Čechách i zahraničí.

Tuto sezonu nastupuje v základní sestavě klubu Dinamo Moskva, které patří patří mezi přední týmy nejen v evropském, ale i světovém měřítku. Velkoklub z ruského hlavního města musí stejně jako ostatní týmy v Rusku dodržovat pravidlo, kdy na svou soupisku může zařadit pouze dva zahraniční hráče, což klade velice vysoké nároky na jejich kvalitu. Moskevský tým bude v letošní sezóně chtít navázat na předloňskou sezónu, kdy podlehl v zápasu o bronz a skončil na 4. místě. V ruské lize v základní části patří týmu kolem Heleny Havelkové aktuálně 1. pozice.

Autor: Jonáš Kašpar