Srbské zlato trenéra Zorana Terziče z MS 2018 v Japonsku má otazníky. Srbky, stříbrné medailistky z OH 2016, hrály první klíčový duel s Brazílií a vyhrály jednoznačně 3:0. V osmifinálové sk. měly po 7 zápasech 7 vítězství a jistý postup mezi 6 nejlepších týmů MS před posledními dvěma hracími dny osmifin.skupin E a F!

Jenže! Srbky „vynechaly“ dva zápasy, které zanechávají závan pochybností a otazníků. Prohra s domácím Japonskem a s Nizozemím totiž zavřely dveře do Final 6 favorizované Brazílii, která porazila jak Japonsko, tak Nizozemí. Brazílie prohrála souboj s Německem 2:3 a tato porážka znamenala stop v turnaji! Ve skupině F kralovaly Italky. Porazily Čínu, USA i Rusko. Na 2. příčce se hřála Čína a na 3. postupovém místě obhájkyně zlata z USA, kde rozhodl přímý souboj s Ruskem a vítězství 3:2 pro hráčky trenéra Karche Kiralyho!

Semifinále Itálie – Čína přineslo nádherný duel. Italky vedly 2:1 na sety, ve 4. setu zvítězila Čína 31:29! Naopak v 5. setu zvítězila Itálie 17:15! Paola Egonu získala pro svůj tým v tomto zápase rekordních 45 bodů. Nejlepší útočnice Číny, smečařka Ting Zhu, získala 26 bodů. Ve druhém semifinále přehrály Srbky Nizozemí 3:1. Kde v souboji diagonálních hráček zaznamenala Tijana Boškovič 29 bodů, na nizozemské straně Lloneke Sloetjes získala 23 bodů. Bitvu o bronz (Nizozemí – Čína) zaslouženě vyhrála Čína 3:0.

Ve finálovém zápase vedly Italky 2:1, ale Srbky zvládly bez problémů 2. a 4. set a v rozhodujícím 5. setu zaúřadoval důrazný útok Srbky Tijany Boškovič, která dotáhla svůj tým ke zlatu. V individuálním souboji univerzálek získala Italka Paola Egonu 33 bodů. Srbka Tijana Boškovič jen 26 bodů, ale závěrem byla Tijana Boškovič lepší hráčkou než Paola Egonu.

ZAJÍMAVOSTI!
V individuálních statistikách vyniká dominance diagonálních hráček a smečařek. Paola Egonu získala pro Itálii ve 13 zápasech 324 bodů! Její kvalitní smečovaný servis lítá rychlostí přes 90km/hod! Díky japonské televizní technice bylo možné registrovat rychlost jejich úderů mezi 88 – 100 km/hod a výšku v jaké zasahovala míč, pro mne překvapení např. 296 cm při jejím avizovaném dosahu 344 cm?

Druhá nejvíce bodující hráčka turnaje je Nizozemka Lloneke Sloetjes – diagonální hráčka s 276 body. Na 3. místě čínská smečařka Ting Zhu získala 227 bodů. MVP finálového zápasu Tijana Boškovič získala pro srbský tým ve 13 zápasech 193 bodů. Srbská smečařka Brankica Mihajlovič získala 170 bodů.

Zajímavý je fakt, že obě srbské útočnice ještě na LOH v Riu 2016 a také na ME 2017 volily kvalitní smečovaný servis, zatímco na MS obě volily „naskočenou plachtu“! Srbsko hrálo pouze jeden tiebreak a to ve finále MS! „Vynechalo „ dva souboje v osmifinálové skupině proti Japonsku a Nizozemí.

Italky hrály klíčové utkání ve final six proti domácímu Japonsku 3:2 a poté prohrály se Srbskem 1:3. Závěr turnaje přinesl Italkám dva tiebreaky – s Čínou v semifinále a se Srbskem ve finále.

V procentuální úspěšnosti krajních hráček dominovala hned od začátku Tijana Boškovič, 328 útoků s 53,66 % úspěšnosti. Druhá byla Italka Miriam Fatime Sylla, 284 útoků s 49,65 % úspěšnosti. Zajímavé je, že ve finále útočila po nahrávce od italského libera z výšky 301 cm. Byla to ona, která při poslední výměně za stavu 14:12 ve prospěch Srbska se při svém útoku dotkla sítě! 3. místo patří Paole Egonu, jenž nasbírala těžko uvěřitelných 563 útoků s 48,85% úspěšnosti. Na 4. místě Lloneke Sloetjes 487 útoků s 47, 84%. Na 5. místě Brankica Mihajlovič, 313 útoků s 47,28% úspěšnosti. Pátá je smečařka Číny Ting Zhu 444 útoků s 45, 50% úspěšnosti.

A pro zajímavost ještě servis! Nejvíce es nasbírala Nizozemka Lloneke Sloetjes (27 es na MS).

Autor: Luboš Bednář