Český reprezentační tým nastupoval do svého čtvrtečního utkání na Mistrovství Evropy ve volejbalu mužů do 20 let s vědomím, že už mu bohužel ani výhra nemůže zajistit postup do další fáze turnaje. Atmosféru zaplněné haly v Kuřimi to ale rozhodně nepoznamenalo, a čeští hráči si tak popáté za sebou vychutnali skvělé povzbuzování od všech svých fanoušků. Foto: CEV

K vítězství v zápase to bohužel nestačilo, ač se svěřenci Přemysla Obdržálka statečně prali o každý míč, Belgie utkání ovládla bez ztráty setu. Česká republika si tak na šampionátu bohužel na svoje konto nepřipsala ani jednu výhru a na mistrovství Evropy končí.
Domácí museli hned od úvodu první sady svého soupeře dohánět, protože Belgie odstartovala zápas vedením 0:3. Belgickým hráčům se dařilo odstup držet, a tak za stavu 3:8 zastavil Přemysl Obdržálek hru time outem. Belgie skvěle bránila, a české hráče k sobě blíž nepouštěla (9:16). V závěru setu tak měli belgičtí volejbalisté k dobru hned osm setbolů, dva z nich ještě domácí odvrátili, na víc to ale nestačilo (18:25).

Do následující sady sice vstoupili lépe čeští hráči (2:0), Belgie však ihned zareagovala (2:4). Domácí se na soupeře snažili urputně dotáhnout, což za stavu 9:10 donutilo belgického trenéra k oddechovému času. Oba týmy se pak přetahovaly o každý míč, v útoku se dařilo Jiřímu Mikulenkovi, i přesto ale Belgie stále držela mírný náskok (13:15). Srovnat krok se českým volejbalistům se soupeřem nepodařilo, Belgie naopak před koncovkou vedla už o pět bodů (16:21) a žádný zvrat poté nepřipustila (19:25).

I set s pořadovým číslem tři měl podobný průběh, opět to byl belgický tým, který měl na palubovce převahu (5:10) a dokázal svoje vedení v průběhu setu stále víc navyšovat (10:17). Rozjetá Belgie připisovala body dál, ať už přímým bodem z podání nebo úspěšnými bloky (10:19). Český tým v závěru ještě přitvrdil v útoku a zpřesnil hru – a rázem z toho byl stav 20:23 a time out belgického družstva. Následoval ale zkažený servis domácích a čtyři mečboly Belgie (20:24). Výhru zpečetil druhý v pořadí, a Belgie tak třetí set vyhrála poměrem 21:25.

Česká republika vs. Belgie 0:3 (18:25, 19:25, 21:25)
Sestava ČR: Toman M., Čeketa, Baláž, Mikulenka, Vodička, Čeketa, Staněk, libero Toman L. Střídali: Unzeitig

Přemysl Obdržálek
, hlavní trenér ČR: „Jsem rád, že kluci dnešní zápas nevypustili a šli do každého míče, ale Belgie byla lepší, a proto zvítězila. Veliký dík patří zdejším fanouškům a já jsem moc rád, že jsme si vybrali Kuřim. Hala byla pokaždé vyprodaná a diváci nám tu vytvořili skvělou atmosféru.“
Jiří Mikulenka: „Šampionát se nám bohužel nepovedl, v dnešním zápase s Belgií se potvrdila kvalita našeho soupeře a ačkoli jsme měli dobré pasáže, bohužel to nestačilo ani na jeden set. Každopádně musím říct, že domácí atmosféra byla tady v Kuřimi po celou dobu skvělá, proto bych chtěl moc poděkovat všem fanouškům, kteří nás sem chodili podporovat. “

Autor: Mertová