After two weeks of break players came back on courts in Polish league. Meanwhile we have already two rounds! The most interesting game was in Sopot between Atom and Impel Wrocław.

 

 

Latest results (End of Day 10, Days 13 & 14; Day 12 not finished, so article will appear later):

Overdue match from 10th Round:
KS Pałac Bydgoszcz – Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna 1-3 (17-25 20-25 25-20 18-25) MVP: Marina Cvetanovic

Pałac: Savochkina (4), Twardowska (10), Naczk (6), Kaliszuk (15), Pura (5), Połeć (13), Wysocka (L) and Biedziak (1), Dybek (7), Korabiec, Pieczka
Muszynianka: Mazurek, Jagieło (7), Wojcieska (7), Cvetanovic (15), Kurnikowska (12), Sosnowska (7), Maj (L) and Much (2), Różycka (9), Jasińska

Best players from 10th Round (not announced earlier because of overdue match):

orlen14-best10

 

Day 13:

PGNiG Nafta Piła – KS Pałac Bydgoszcz 3-0 (25-23 25-17 26-24) MVP: Agata Babicz

PGNiG: Kajzer (1), Babicz (12), Kingsley (10), Ward (6), Paszek (1), Kudakova (2), Kuehn-Jarek (L) and Kuligowska (9), Hawryła (6), Wawrzyniak (6), Archangielskaja, Krawulska (4)
Pałac: Savochkina (2), Twardowska (10), Naczk (6), Kaliszuk (6), Dybek (7), Połeć (4), Wysocka (L) and Pieczka, Biedziak (4), Korabiec, Pura (10)

Beef Master Budowlani Łódź – KPS Chemik Police 1-3 (21-25 22-25 25-18 14-25) MVP: Izabela Kowalińska

Budowlani: Śliwa (3), Nuszel (9), Pycia (10), Kwiatkowska (8), Ściurka (14), Trach (7), Durajczyk (L) and Love (7), Cabajewska, Cabrera (2), Grajber (1)
Chemik: Muhlsteinova (1), Werblińska (15), Mróz (10), Kowalińska (19), Glinka-Mogentale (14), Gajgał-Anioł (4), Sawicka (L) and Krzos, Bednarek-Kasza (5)

Impel Wrocław – Siódemka SK Bank Legionovia Legionowo 3-0 (25-14 25-15 25-16) MVP: Joanna Kaczor

Impel: Dirickx (3), Brinker (11), Kąkolewska (12), Kaczor (16), Sieczka (7), Wilson (12), Medyńska (L)
Siódemka: Raonic (3), Sołodkowicz (1), Barfield (5), Tomsia (9), Wójcik (1), Jóźwicka (6), Saad (L) and Rybaczewska (5), Łukaszewska (2), Bąk, Rakic (3), Szymańska

BKS Aluprof Bielsko-Biała – Atom Trefl Sopot 0-3 (13-25 15-25 19-25 MVP: Charlotte Leys

Aluprof: Wilk, Beier (2), Lis (6), Horka (7), Ciaszkiewicz-Lach (9), Nikic (2), Wojtowicz (L) and Szymańska, Strózik (5), Pelc (1), Szymańska (1), Trojan (1)
Atom: Bełcik (5), Leys (12), Efimienko (7), Podolec (12), Hill (11), Shelukhina (6), Zenik (L) and Łukasik (5), Kaczorowska (1), Radulovic

Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna – Tauron Banimex Dąbrowa Górnicza 1-3 (15-25 20-25 25-22 19-25) MVP: Ozge Cemberci

Muszynianka: Mazurek (3), Jagieło (7), Wojcieska (9), Cvetanovic (13), Kurnikowska (10), Sosnowska (4), Maj (L) and Piątek (1), Jasińska, Różycka (12)
Tauron: Cemberci (4), Sassa (14), Adams (14), Zaroślińska (20), Skowrońska (14), Liniarska (3), Strasz (L) and Urban, Dziękiewicz, Kaczmar

Best players of Round 13:

 

orlen14-best13

 

Day 14:

Tauron Banimex Dąbrowa Górnicza – BKS Aluprof Bielsko-Biała 1-3 (29-31 25-19 17-25 7-25) MVP: Małgorzata Lis

Tauron: Cemberci (4), Sassa (5), Adams (5), Zaroślińska (20), Skowrońska (10), Dziękiewicz (9), Strasz (L) and Urban, Staniucha-Szczurek (3), Liniarska (3), Kaczmar
Aluprof: Szymańska (3), Beier (6), Lis (16), Horka (15), Ciaszkiewicz-Lach (18), Nikic (10), Wojtowicz (L) and Strózik, Wilk

KPS Chemik Police – Polski Cukier Muszynianka Fakro Bank BPS Muszyna 3-1 (20-25 25-13 25-15 26-24) MVP: Małgorzata Glinka-Mogentale

Chemik: Muhlsteinova (1), Werblińska (16), Mróz (11), Kowalińska (2), Glinka-Mogentale (22), Bednarek-Kasza (12), Sawicka (L) and Gajgał-Anioł, Krzos, Bjelica (15), Ognjenovic
Muszynianka: Mazurek (2), Jagieło (6), Wojcieska (7), Cvetanovic (9), Różycka (12), Sosnowska (11), Maj (L) and Mucha (3), Jasińska (1), Kurnikowska (3)

Atom Trefl Sopot – Impel Wrocław 3-0 (25-23 25-23 25-21) MVP: Anna Podolec

Atom: Bełcik (3), Leys (8), Efimienko (7), Podolec (14), Hill (7), Shelukhina (11), Zenik (L) and Łukasik
Impel: Dirickx (4), Brinker (5), Kąkolewska (4), Kaczor (11), Sieczka (2), Wilson (7), Medyńska (L) and Pyziołek (5), Konieczna, Gryka, Mroczkowska (3)

KS Pałac Bydgoszcz – Beef Master Budowlani Łódź 0-3 (20-25 23-25 22-25) MVP: Agata Durajczyk

Pałac: Biedziak (1), Twardowska (6), Połeć (2), Kaliszuk (13), Dybek (2), Naczk (10), Wysocka (L) and Pura (13), Savochkina, Korabiec, Głaz, Fojucik
Budowlani: Śliwa (2), Nuszel (7), Pycia (10), Kwiatkowska (7), Ściurka (9), Trach (3), Durajczyk (L) and Love (5), Cabajewska, Grajber (1), Cabrera (2)

Siódemka SK Bank Leionovia Legionowo – PGNiG Nafta Piła 1-3 (25-18 23-25 13-25 20-25) MVP: Emilia Kajzer

Siódemka: Bąk (3), Rakic (13), Barfield (5), Tomsia (16), Rybaczewska (8), Jóźwicka (15), Saad (L) and Łukaszewska (1), Sołodkowicz (1), Raonic (1), Wójcik (2)
PGNiG: Kajzer (5), Babicz (14), Kingsley (7), Wawrzyniak (8), Kuligowska (10), Kudakova (7), Kuehn-Jarek (L) and Ward (2), Archangielskaja (1), Krawulska (10), Paszek (3)

During break we had one coach’s change. Chemik Plice signed contract with Italian, Giuseppe Cuccarini. Another interesting fact is minor name’s change by Tauron. From name lost “MKS” (it means city sport club) and it’s replaced by”Banimex” (one of Tauron’s sponsors).

League Standings: (teams with * have one match less)

RankTeamWin/LossSetsPoints
1.Chemik11/235-1233*
2.Atom10/332-1330*
3.Impel10/435-1830
4.Aluprof8/627-2522
5.Tauron7/628-2521*
6.Budowlani7/727-3020
7.Muszynianka6/725-2917*
8.PGNiG5/921-3215
9.Siódemka3/1121-3613
10.Pałac1/138-393

 

Best players from 14 Round:

orlen14-best14

 

photo: orlenliga.pl