From Tuesday to Thursday best european women’s clubs played in 3rd Round of Champinos League. The best performance show Russian clubs: Omichka, Dinamo Moscow and Dinamo Kazan. Not worse are Turkish clubs: Eczacibasi, Galatasaray and Vakifbank. Strong are also Rabita Baku, Pro Secco Conegliano and Racing Cannes.

Leg Results:

Pool A:

DRESDNER SC – RABITA BAKU 0-3 (19-25 23-25 20-25)
Dresden: Apitz, Perry (17), Langgemach (5), Izquierdo-Mocasqui (9), Marcelle (2), Karg (12), Schoot (L) and Schwabe (5), Goos
Rabita: Skorupa (3), Skowrońska-Dolata (24), Krsmanovic (6), Starovic (10), Cruz (6), Jackson (5), Castillo (L) and Nootsara (1)

BEZIERS VOLLEY – OMICHKA OMSK 0-3 (16-25 22-25 24-26)
Beziers: Dall’Igna (2), Guerra Franco (5), Holness (8), Schleck (12), Cella (10), Deesing (9), Rochelle (L) and Camberabero, Martin
Omichka: Babeshina (4), Mammadova (10), Shlykhovaya (4), Carillo De La Paz (27), Kutyukova (12), Yurieva (6), Kuzykaina (L)

Pool B:

CRVENA ZVEZDA BELGRADE – DINAMO MOSCOW 1-3 (26-24 20-25 16-25 18-25)
Crvena Zvezda: Milovits (5), Lukic (8), Trnic (8), Helic (24), Kecman (10), Popovic (8), Pusic (L) and Milenkovic, Canak
Dinamo: Vetrova (7), Kosheleva (22), Krivets (12), Obmochaeva (22), Marchenko (17), Morozova (6), Tretyakova (L) and Goncharova, Markova, Zhitova, Popovic

IQTISADCHI BAKU – REBECCI NORDMECCANICA PIACENZA 1-3 (16-25 18-25 25-21 20-25)
Iqtisadchi: Q.Y.Wei (2), Onuma (16), Pleumjit (8), Flier (4), Wilavan (7), Y.W.Ma (6), Wanna (L) and Willoughby (7), L.Zhang, Serena (1), Duerr (L)
Rebecci: Feretti (1), Bosetti (17), Leggeri (16), Van Hecke (10), Meijners (12), De Kruijf (14), Sansonna (L) and Bramborova, Caracuta, Vindevoghel (2)

Pool C:

DINAMO ROMPREST BUCHAREST – GENT DAMES 3-0 (25-20 25-17 25-15)
Dinamo: Nenova (6), Corjeutanu (8), Marcovici (12), Baciu (8), Karakasheva (15), Zarkova (5), Davis (L)
Gent: Divoux (2), De Valkener (16), Catry (3), Goliat (5), Verstrepen (13), Verhulst (1), Lemey (L) and Wittock (1), Taga, De Schrijver (2), Van Cleemputte

ATOM TREFL SOPOT – VAKIFBANK ISTANBUL 1-3 (25-19 14-25 19-25 18-25)
Atom: Bełcik (2), Leys (10), Efimienko (8), Podolec (9), Molnar (7), Shelukhina (12), Zenik (L) and Łukasik, Pietersen (3), Hill (5), Kaczorowska (2), Gajewska
Vakifbank: Aydemir (4), Kirdar Sonsirma (10), Toksoy (8), Brakocevic (19), Costagrande (19), Fuerst (8), Karadayi (L) and Uslupehlivan (1), Onal Pasaoglu (4), Nikolic

Pool D:

ECZACIBASI VITRA ISTANBUL – RACING CANNES 3-0 (26-24 25-21 25-23)
Eczacibasi: Hanke, Gumus Kirici (13), Cansu (7), Demir (15), Usic Jogunica (10), Poljak (6), Kuzubasioglu (L) and Kayacan (L), Wang (2), Karakoyun (1), Harmotto
Cannes: Van Der Vyver (2), Yaneva (5), Rasic (6), Centoni (24), Grothues (6), Aelbrecht (5), Arcangeli (L) and Ssuchke-Voigt, Partenio (1), Bokan (1), Ortschitt

AGEL PROSTEJOV – SCHWERINER SC 3-1 (25-17 23-25 25-17 25-17)
Agel: Vincourova (8), Malesevic (10), Borovinsek (13), Carter (17), Kossnyiova (6), Steenbergen (13), Jasova (L) and Pereira Soares (1), Markevich (7)
Schwerin: Radenkovic (4), Souza Ziegler (13), Isailovic (8), Vilponen (17), Poll (6), Hroncekova (8), Voelker (L) and Imoudu, Moma Bassoko, Aulenbrock, Pihjalamaeki

Pool E:

GALATSARAY DAIKIN ISTANBUL – UNEDO YAMAMAY BUSTO ARSIZIO 3-0 (26-24 25-23 25-11)
Galatasaray: Lo Bianco (1), Ozsoy (8), Veljkovic (10), Montano (25), Kimura (12), Avci (5), Guneyligil (L) and Barut, Alikaya, Arslan Guc
Yamamay: Wołosz (4), Buijs (9), Garzaro (10), Ortolani (10), Marcon (5), Arrighetti (6), Leonardi (L) and Spirito, Bianchini (1), Petrucci

PRO SECCO DOC-IMOCO CONEGLIANO – AZERYOL BAKU 3-2 (23-25 25-19 22-25 25-15 15-10)
Imoco: Lloyd (4), Tirozzi (17), Barazza (11), Nikolova (26), Fiorin (14), Kauffeldt (14), De Gennaro (L) and Daminatto, Dona
Azeryol: Silie Frometa (5), Di Iulio (12), Jones (10), Kozuch (23), Aliyeva (12), Kovalenko (2), Thomsen (L) and Matiaskova-Aghayeva (1), Parkhomenko, Vargas Valdez (4), Gasimova, Rahimova (3)

Pool F:

VOLERO ZURICH – TAURON MKS DĄBROWA GÓRNICZA 3-1 (25-12 16-25 25-15 25-18)
Volero: Thompson, Carcaces Opon (26), Golubovic (3), Rykhliuk (20), Klaric (8), Ninkovic (7), Popovic (L) and Nyukhalova, Guerra Souza (3), Granvorka (3)
Tauron: Kirdar Cemberci (2), Sassa (7), Adams (10), Zaroślińska (12), Staniucha-Szczurek (3), Dziękiewicz (5), Strasz (L) and Skowrońska (7), Kaczmar, Urban (1), Liniarska (4)

DINAMO KAZAN – STIINTA BACU 3-0 (25-16 25-18 25-16)
Dinamo: Startseva (2), Moroz (7), Del Core (12), Gamova (17), Borodakova (10), Larson-Burbach (11), Ulanova (L) and Malkova (3), Popova
Stiinta: Miclea Grigoruta, Potokar (6), Sosa (7), Herlea (4), Rogojinaru (3), Sobo (6), Gaido (L) and Cvetanovic (8), Staelens (2), Bacsis, Petrovic, Vujovic (L)