Český reprezentační tým narazil v posledním utkání Světové ligy v Českých Budějovicích na tým Portugalska, který je o jednu příčku ve světovém žebříčku (26.) výš, než výběr Miguela Falascy (27.). Foto: Ondra Driml

I proto nečekalo na český národní tým nic jednoduchého. První sadu ale Češi zvládli poměrně s přehledem. Hned v úvodu si český tým vybudoval mírný náskok, skvělý blok dvojice Holubec – Michálek znamenal vedení 8:6. Po několika chybných útocích Portugalců bylo o chvíli později pro český tým ještě veseleji – 14:10 – a kouč Silva zastavoval českou sérii timeoutem. Do druhého technického timeoutu šel český tým za vedení 16:12, kdy bodoval zejména univerzál Jan Hadrava. Pak ale přišla série tří bodů Portugalců a na to reagoval kouč ČR Falasca oddechovým časem – 16:15. Klid po oddchechovém čase přidali českému celku smečí Petr Michálek a přímým bodem z podání nahrávač Jakub Janouch – 18:15. Také závěr Češi zvládli, když nad sítí úřadoval zejména univerzál Hadrava. První set pro Česko poměrem 25:21 – 1:0.

Také druhá sada začala pro Čechy výborně, blok Marka Beera znamenal vedení 3:1. Do prvního technického timeoutu šel český národní tým s náskokem dvou bodů – 8:6. A když se chytrým útokem prezentoval také Adam Bartoš, Česko vedlo o tři body 12:9. Našim se dařilo také na bloku, trio Janouch – Beer – Michálek zastavilo útok Portugalců blokem na lajnu – 14:10 – timeout Portugalska. Po něm hned další blok přidal Petr Michálek a Češi vedli už o bodů pět – 15:10! I ve druhé polovině druhého setu na palubovce vládli Češi s univerzálem Hadravou v čele, který byl dnes k nezastavení – 19:13. Závěr setu naše reprezentace zvládla, i když Portugalci snížili především zásluhou smečaře Martinse, a získala druhou sadu 25:21. Tu symbolicky blokem zakončil kapitán Aleš Holubec – 2:0 na sety.

Portugalcům se nevedlo ani ve třetím setu, hned v úvodu se dvakrát mýlili v útoku a Česko opět brzy vedlo – 6:4. Skvěle hrající Jan Hadrava opakoval za stavu 9:6 velkou parádu, kterou předvedl už na turnaji v Jižní Koreji – blok jednou rukou – 10:6! Po útoku Adama Bartoše Češi vedli už 13:6 a šli si postupně pro hladké vítězství. Portugalcům se v závěru třetí sady i celého utkání vůbec nedařilo, Češi dominovali – Jan Hadrava 18:9, Marek Beer blokem už na 19:9! Hladké české vítězství zakončil tvrdou smečí Adam Bartoš – 25:16. Česko tak po velmi dobrém výkonu zdolalo Portugalsko 3:0!

Světová liga – České Budějovice – 3. hrací den:
Česká republika – Portugalsko 3:0 (25:21, 25:21, 25:16)
Sestava ČR:Janouch, Beer, Holubec, Bartoš, Michálek, Hadrava, libero: Pfeffer. Střídali: Habr a Zajíček. Nejvíce bodů ČR: Hadrava 18, Michálek 12, Bartoš 10

Ohlasy po utkání:
Aleš Holubec (kapitán České republiky): “Jsme rádi, že jsme dnes vyhráli a odvděčili jsme se výborným divákům za podporu. Naše hra bylo mnohem lepší jak včera, ještě se musíme vyvarovat zbytečných chyb, trochu se sehrát a věřím, že to bude do dalších zápasů dobré.”

Miguel Falasca (trenér České republiky): “Oproti včerejšku to byl povedený zápas. Tímto stylem bychom měli pokračovat i nadále, důležité je být i sebevědomí a jít zkrátka do toho naplno.”

Autor: TZ ČVS