V závěrečném utkání základní skupiny si čeští volejbalisté v Nitře poradili s domácím výběrem. Slováci komplikovali Čechům cestu za postupem mezi nejlepší čtyřku Evropské zlaté ligy pouze ve druhém setu, promarnili ale setbol a výběr Jiřího Nováka tak zvítězil po sadách 25:19, 26:24 a 25:18.

Ve hře se objevilo hned 12 českých reprezentantů, kteří si za týden v Chorvatsku zahrají o obhajobu titulu v nejvyšší evropské soutěži. Největším bodovým přídělem přispěli k výhře Marek Šotola (10 bodů) a Martin Licek (8 bodů).
Slovensko – Česká republika 0:3 (19:25, 24:26, 18:25)
Česká republika: Licek, Zajíček, Šotola, Vašina, Polák, Srb, Moník (libero)
Střídající: Indra, Bryknar, Špulák, Čech, Benda
Slovensko: Ihnát, Ondrovič, Lamanec, Firkaľ, Zeman, Palgut, Krajčo (libero)
Střídající: Vitko, Goč, Viskup, Skaško

Jiří Novák (CZE), trenér: „Zápas hodnotím pozitivně. Postoupili jsme do Final Four, vyhráli 5 zápasů ze šesti, dnes hodnotím velice pozitivně. Zvládli jsme i tři venkovní zápasy s mladými nahrávači, takže jsem spokojený. Pro budoucí zápasy je v naší hře báze toho, co chceme hrát. V jednotlivcích ale budeme muset přidat, hrát pro tým, přemýšlet nad tím, co si mžeme dovolit a co ne.“

Adam Zajíček (CZE): „S předvedenou hrou ve Zlaté lize jsem spokojený. Jediný zádrhel byl zápas v Estonsku, jinak měly zápasy z naší strany vysokou úroveň. Dnes jsme sety zachraňovali v posledních chvílích, což by se nám nemuselo stávat, protože se to nemusí vyplatit. Zvlášť ve Final Four bude prostor pro chyby minimální. S předváděnou hrou jsem ale spokojený a jsem rád, že to nese svoje ovoce a doufám, že v tom budeme nadále pokračovat. Podle mě přišel výpadek v Estonsku vhod. Byli jsme si až moc jistí našimi výkony a nefungovala vzájemná důvěra ve schopnosti hráčů uvnitř týmu. Jsme rádi, že to přišlo zavčasu, víme, že je ještě spousta míst, kde nás tlačí bota, a před mistrovstvím Evropy se takových výkonů musíme vyvarovat.“

Úvod utkání vycházel o něco lépe domácím Slovákům, díky úspěšným útokům Marka Šotoly se ale Čechům podařilo vyrovnat a získat bodovou výhodu na svou stranu. Když Srb trefil eso, vedli čeští volejbalisté 9:7 a na rozdíl čtyř bodů odskočili po dalších esech Licka a Zajíčka. Po nedorozumění Srba a Vašiny domácí snížili na 15:17, ve chvíli, kdy se dotáhli na kontaktní bodovou ztrátu, uklidňoval české hráče trenér Novák. Po time outu bodovali Češi čtyřikrát v řadě a Šotola zakončil set čistým esem.
Skóre druhého setu otevřeli Firkaľ a Zajíček a stav se vyvíjel podobně, jako v předchozí části hry. Čeští volejbalisté srovnali na 7:7, Slováci ale získali až pětibodovou výhodu, kterou drželi i za stavu 21:16. Snížit ztrátu se podařilo díky přímým bodům z podání Indry a Licka a bodovému bloku Zajíčka. Na 24:24 srovnal Šotola, Ihnát netrefil hřiště a Češi využili setbol.
Výhra ve 2. sadě znamenala pro Čechy jistotu postupu do Final Four Evropské zlaté ligy, prostor tak dostali střídající hráči. Bodově se prosazovali Indra, Špulák i Čech, kteří zařídili pětibodový náskok. Polák na bloku zvyšoval na 17:11, Slováci se později přiblížili na rozdíl 3 bodů. Češi ale využili první z šesti mečbolů.

Autor: TZ Štěpán Sedláček, foto: CEV