Třetí domácí zápas základní části Evropské zlaté volejbalové ligy zahájili domácí hráči ospalejším prvním setem, který získali Estonci poměrem nejtěsnějším rozdílem. Poté se svěřencům Jiřího Nováka podařilo dostat do hry a před domácím ostravským publikem se prosadil střídající benjamínek týmu Jiří Benda, který v útoku zaznamenal 83procentní úspěšnost. „Chtěl bych poděkovat trenérovi Jiřímu Novákovi za příležitost a za to, že mě nasadil do zápasu. Snažil jsem se udělat pro tým maximum a jsem moc rád, že to vyšlo,“ děkoval devatenáctiletý Benda. foto: Ivo Stejskal

Česká republika – Estonsko 3:1 (23:25, 25:16, 25:16, 25:22)
Česká republika: Janouch, Zajíček, Vašina, Licek, Klajmon, Indra, Pfeffer (libero) Střídající: Šotola, Bartůněk, Benda, Čech

Jiří Novák (CZE), trenér: „Mě zajímá především týmový výkon, protože když ten bude dobrý, můžeme vyzdvihovat i jednotlivce. Zase mě strašně naštval vstup do zápasu, kdy nerespektujeme soupeře, protože největší respekt je, když člověk hraje naplno. Pak jsme zapnuli a bylo to vidět. Možná jsme si mysleli, že to půjde snadno, ale nepůjde. Každopádně výsledek splnil očekávání a jsme rádi za vítězství.“

Alar Rikberg, trenér (EST): „Byl to opravdu dobrý zápas a pěkná agresivní hra z naší strany. Myslím, že Česká republika byla v prvním setu trochu ospalá. Pak začaly úplně jinak a my jsme byli pod tlakem. Nejsem spokojený s prostřední částí třetího setu, protože hra byla vyrovnaná a pak jsme úplně přestali hrát. Za poslední set jsem ale rád. Těch pár bodů je o štěstí, jedna dobrá challenge pro ně, jedna špatná pro nás a tak to prostě chodí. Ale kvalita České republiky je dobrá, jsou obhájci titulu v Evropské zlaté lize a to něco znamená.“

Jiří Benda (CZE): „První set je tak trochu naše klasika, kdy se nám nedaří rozjet a chytit začátek. Dnes jsme to chtěli změnit, bohužel se to nepovedlo, takže se musíme soustředit na další zápas. Snad se to povede tam. Do dalších zápasů musíme změnit občasné výpadky a především ten první set. Musíme se soustředit na to, abychom začali hrát naplno už od začátku. Naštěstí máme silný a vyrovnaný kádr. Hlavně na pozicích nahrávače a univerzála se kluci můžou střídat, jak chtějí a pořád je to super. Podobně na pozici smečaře nebo libera. Všude máme rezervy a tým funguje dobře. Chtěl bych poděkovat trenérovi Jiřímu Novákovi za příležitost a za to, že mě nasadil do zápasu. Snažil jsem se udělat pro tým maximum a jsem moc rád, že to vyšlo.“

Oba týmy zahájily zápas trpělivou a agresivní hrou v útoku i obraně. Blokař Jakub Klajmon v úvodu zaznamenal eso, video-challenge potvrdila přímý bod i z Vašinova podání. Body střídavě přibývaly na obou stranách, takže na 8:8 srovnával Licek, za Estonce zase na 9:9 tvrdou smečí středem sítě Aru. Ze zadní řady se prosadil Vašina, i na něj Estonci zareagovali. Eso se podařilo trefit Saaremaovi, který následně servíroval do sítě, a dva úspěšné bloky Čechů znamenaly oddechový čas hostujícího mužstva. Dvacátý a jednadvacátý bod získal smečující univerzál Indra a jeho tým šel v rozhodující fázi setu do dvoubodové výhody. O tu ale přišel po dotecích u sítě a trenér Novák požádal o time out. K setbolu se propracovali Estonci a sadu získali poměrem 25:23.
Bodový blok a Lickovo eso znamenaly dvoubodové vedení na začátku 2. sady, které navýšil útočící a blokující Vašina. Trenér Rikberg reagoval oddechovým časem. Estonci zaznamenali eso, ale po následných chybách ztráceli o 5 bodů. Zajíček zablokoval a po další estonské technické chybě byl stav už 10:3. Po tečovaném útoku Klajmona a esu Janoucha vedli domácí volejbalisté v modrém 14:6. Estonci se nenápadně přiblížili na 16:11, náskok Čechů byl ale bezpečný a na hlavním kůlu se dařilo Indrovi. Zajíček připsal 20. bod technickou úlivkou za blok a později i bodovým blokem setbol, který domácí využili.
Tvrdý a přesný útok Vašiny, blok Licka a chyby Estonců přinesly čtyřbodové vedení Čechů a estonský oddechový čas. Licek čistým esem zvyšoval na 7:1, Estonci se ale dokázali dotáhnout na dvoubodovou ztrátu a trenér Novák reagoval za stavu 10:8 time outem. Bodová série Estonců však pokračovala a hosté vyrovnali. Licek zkráceným podáním zapsal další eso a jeho tým získal vedení zpět, které navýšilo na 19:14 Indrovo eso. Přišly estonské technické chyby, přímý bod z Vašinova podání a setbol z ruky nejmladšího člena týmu Jiřího Bendy. Mladík přidal i poslední bod.
Benda pokračoval v přesvědčivém výkonu i v úvodu 4. setu. Vysoký blok Licka posunul skóre na 6:4 pro domácí, na estonské straně Saaremaa třikrát chyboval v jednoduchých pozicích a Češi vedli o 3 body. Estoncům pomohl oddechový čas, po kterém se dotáhli do kontaktu. Benda a servírující Indra ale opět navýšili na 12:9. Později se však hostům z Pobaltí přeci jen podařilo srovnat stav na 16:16 a trenér domácích bral time out. Jako první si 20. bod připsali Estonci, srovnával neomylný Benda. V koncovce se před zaplněnou halou Ostravské univerzity dařilo lépe českým volejbalistům, Licek vybojoval mečbol, který sám využil.

Autor: Štěpán Sedláček, foto: Ivo Stejskal